Varsity Team

Jaguar Girls Varsity Hockey Team

Girls Jaguar Varsity Hockey Team 2019-2020

Game Schedule, Results & Records

  • (1-4-0 overall, 0-0-0 Metro West)

    Nov. 8/Moorhead 3, JAGS 1
    Nov. 9/JAGS 3, Fergus Falls, 2
    Nov. 15/Tartan 5, JAGS 2
    Nov. 16/Hopkins Park 1, JAGS 0
    Nov. 19/Orono 5, JAGS 2

    – – – – – UPCOMING – – – – –

    Nov. 23/at Simley, 7p
    Nov. 26/HOLY FAMILY, 7p
    Nov. 30/at Spring Lake Park, 3p
    Dec. 5/BURNSVILLE, 7p
    Dec. 7/at Minneapolis, 7p
    Dec. 12/at Park Cottage Grove, 730p
    Dec. 14/DODGE COUNTY, 7p
    Dec. 17/MINNEAPOLIS, 7p
    Dec. 20/at Hastings, 730p
    Dec. 30/vs. Duluth North Stars,
    Tournament, Schwan Super Rink, 1p
    Dec. 31-Jan. 1/TBD
    Tournament, Schwan Super Rink
    Jan. 4/NEW PRAGUE, 3p
    Jan. 7/at Holy Angels, 7p
    Jan. 11/at Benilde-St. Margaret’s, 215p
    Jan. 14/CHASKA-CHANHASSEN, 7p
    Jan. 21/at Henry Sibley, 7p
    Jan. 25/HOLY ANGELS, 3p
    Jan. 28/BENILDE-ST. MARGARET’S, 7p
    Feb. 1/at Chaska-Chanhassen, noon
    END OF REGULAR SEASON

    2019-2020 Captains

    Jordan Fasching, Sophia Jeamieson, Cayla Jungwirth

    2019-2020 JAG girls hockey captains
  • (13-11-2 overall, 4-4-0 Metro West)

    Nov. 8/Tartan 2, JAGS 1 (OT)
    Nov. 10/Roseville 2, JAGS 1 (OT)
    Nov. 15/JAGS 3, Spring Lake Park 0
    Nov. 17/JAGS 4, Hopkins 0
    Nov. 20/Orono 3, JAGS 1
    Nov. 24/JAGS 2, Buffalo 1
    Nov. 27/Champlin Park 5. JAGS 2
    Dec. 1/JAGS 3, Simley 0
    Dec. 4/Burnsville 2, JAGS 0
    Dec. 7/Blake 8, JAGS 1
    Dec. 11/JAGS 0, Dodge County 0
    Dec. 18/Minneapolis 4,JAGS 3 (OT)
    Dec. 21/JAGS 1, Holy Family 1
    Dec. 26-28/Tournament Games
    Schwan Super Rink, TBA
    Dec. 26/JAGS 4, Cambridge-Isanti 3
    Dec. 27/JAGS 3, Rochester 1
    Dec. 28/Buffalo 3, JAGS 0
    Jan. 3/JAGS 4, PARK of COTTAGE GROVE 1
    Jan. 5/JAGS 6, ST. PAUL/HENRY SIBLEY 1
    Jan. 8/JAGS 5, HOLY ANGELS 2
    Jan. 12/BENILDE-ST. MARGARET’S 3, JAGS 2
    Jan. 15/Chaska-Chan 6, JAGS 1
    Jan. 19/JAGS 3, MINNEAPOLIS 2 (OT)
    Jan. 26/JAGS 6, Holy Angels 0
    Feb. 2/JAGS 3, CHASKA-CHANHASSEN 2
    Feb. 4/Benilde-St. Margaret’s 8, JAGS 0
    END OF REGULAR SEASON

    SECTION PLAYOFFS
    No. 6 JAGS 5, No. 3 Chaska-Chan 1
    Feb. 12/JAGS vs. No. 2 Minnetonka, 8p,
    Braemar Ice Arena

    2018-2019 Season Awards

    ALL-CONFERENCE
    Luci Bianchi, Mara McClain

    ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
    Celena Rea, Cayla Jungwirth

    ALL-ACADEMIC
    Luci Bianchi, Rachel Geist, Mara McClain

    STATE ALL-ACADEMIC
    Luci Bianchi, Julia Jones, Mara McClain

    HOBEY BAKER
    Rachel Geist

    BILL MASTERTON SCHOLARSHIP
    Katie Firpo

    2018-2019 Team Awards

    ATTITUDE AWARDS
    JV – Katarina Campbell
    Varsity – Cassie Drevlow, Chloe LaFond

  • (11-13-1 overall, 4-3-1 Metro West)

    NOV. 9/Burnsville 3, JAGS 1
    NOV. 11/JAGS 3, Tartan 1
    NOV. 16/Hopkins 5, JAGS 0
    NOV. 21/Orono 4, JAGS 2
    NOV. 25/Coon Rapids 5, JAGS 1
    NOV. 28/Holy Family 5, JAGS 3
    DEC. 2/LAKEVILLE NORTH, ppd., ice conditions
    DEC. 5/JAGS 6, St. Paul Blades 0
    DEC. 8/Blake 7, JAGS 1
    DEC. 12/Dodge County 3, JAGS 1
    DEC. 14/JAGS 3, Spring Lake Park 1
    DEC. 19/Edina 9, JAGS 0
    DEC. 21/JAGS 5, Minneapolis 1

    DEC. 28-30/Tournament, Schwan’s Super Rink
    Silver Cup Division
    DEC. 28/Duluth 4, JAGS 3
    DEC. 29/JAGS 4, Moose Lake 3
    DEC. 30/JAGS 3, Buffalo 1 (conso champs)

    JAN. 4/JAGS 3, Simley 2
    JAN. 6/JAGS 3, Benilde 0
    JAN. 13/JAGS 2, Mound 1
    JAN. 18/JAGS 2, Holy Angels 2
    JAN. 20/Chaska-Chan 4, JAGS 2
    JAN. 25/Benilde 6, JAGS 2
    JAN. 27/JAGS 6, Holy Angels 1
    FEB. 1/Chaska Chan 2, JAGS 1
    FEB. 3/JAGS 3, Minneapolis 2
    END OF REGULAR SEASON

    SECTION PLAYOFFS
    Eden Prairie 4, JAGS 0

    2017-2018 Season Awards 

    ALL-CONFERENCE
    Celena Rea, Luci Bianchi

    ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
    Mara McClain, Rachel Graff

    ALL-ACADEMIC
    Makenzie Booth, Rachel Graff, Beth Mosch

    HOBEY BAKER
    Rachel Graff

    BILL MASTERTON SCHOLARSHIP
    Makenzie Booth

    2017-2018 Team Awards

    ATTITUDE AWARDS
    JV – Jayda Johnson, Katie Firpo
    Varsity – Beth Mosch, Sophia Jamieson

  • (8-16-1 overall, 1-3-0 Metro West)

    NOV. 10/Minnetonka 11, JAGS 0
    NOV. 12/JAGS 3, Tartan 0
    NOV. 17/Holy Family 6, JAGS 3
    NOV. 19/Eden Prairie 8, JAGS 0
    NOV. 22/Orono 1, JAGS 0
    NOV. 29/St. Paul United 7, JAGS 2
    DEC. 1/Tartan 3, JAGS 2
    DEC. 6/JAGS 6, St. Paul Blades 1
    DEC. 10/JAGS 3, ROCH JM 2 (OT)
    DEC. 15/Hopkins 6, JAGS 0
    DEC. 20/Edina 8, JAGS 0

    DEC. 24/ALUMNI GAME

    DEC. 29-31/KAPOSIA TOURNAMENT,
    DOUG WOOG ARENA
    Hill-Murray 6, JAGS 2
    Mounds View 4, JAGS 2
    JAGS 5, South St. Paul 1

    JAN. 3/JAGS 2, Simley 0
    JAN. 7/JAGS 1, Burnsville 1
    JAN. 11/Dodge County 4, JAGS 3 (OT)
    JAN. 13/Blake 7, JAGS 0
    JAN. 19/JAGS 4, Holy Angels 3
    JAN. 21/Chaska-Chan 3, JAGS 0
    JAN. 26/JAGS 4, Benilde-St. Margaret’s 3 (OT)
    JAN. 28/JAGS 6, Holy Angels 3
    JAN. 31/Benilde-St. Margaret’s 3, JAGS 2
    FEB. 2/Chaska-Chan 6, JAGS 0
    FEB. 4/White Bear Lake 3, JAGS 1
    END OF REGULAR SEASON

    SECTION 2AA PLAYOFFS
    FEB. 10/Minnetonka 4, JAGS 0

    2016-2017 Season Awards

    ALL-CONFERENCE
    Bailey Burton, Mara McClain, Rachel Graff

    ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
    Luci Bianchi, Kristin Sako

    ALL-ACADEMIC
    Alyson Plaman, Kristin Sake

    HOBEY BAKER
    Kristin Sako

    BILL MASTERTON SCHOLARSHIP
    Alyson Plaman

    2016-2017 Team Awards

    ATTITUDE AWARDS
    JV – Jordan Fasching, Katie Firpo
    Varsity – Emma Bonney, Julia Jones

  • (6-20-0 overall, 0-4-0 Metro West)

    JAGS 5, Hastings 1
    Eastview 5, JAGS 1
    JAGS 6, Owatonna 3
    Eden Prairie 2, JAGS 1
    Dodge County 3, JAGS 2
    JAGS 5, Orono 2
    Blake 3, JAGS 0
    Mound Westonka 4, JAGS 3
    JAGS 7, Champlin Park 6 (OT)
    JAGS 6, Simley 2
    Hopkins 3, JAGS 1
    White Bear Lake 5, JAGS 0
    Edina 7, JAGS 1
    Dec. 31-Jan. 2/JAGS at Kaposia Tournament
    Hill Murray 5, JAGS 0
    Mounds View 4, JAGS 3
    Hibbing 4, JAGS 2
    JAGS 7, Austin 1
    Holy Family 4, JAGS 2
    Dodge County 3, JAGS 1
    Benilde-St. Margaret’s 2, JAGS 1 (OT)
    Prior Lake 4, JAGS 1
    Chaska/Chanhassen 3, JAGS 1
    Benilde-St. Margaret’s 2, JAGS 0
    Rochester John Marshall 3, JAGS 2
    Chaska/Chanhassen 6, JAGS 3
    END OF REGULAR SEASON

    SECTION 2AA PLAYOFFS
    Eden Prairie 8, JAGS 1

    2015-2016 Season Awards 

    ALL-CONFERENCE
    Nikki Nightengale

    ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
    Chloe LaFond, Mara McClain

    ALL-ACADEMIC
    Kendal Fasching, Sami Larson

    2015-2016 Team Awards

    HOBEY BAKER
    Alexandra Goedderz

    BILL MASTERTON SCHOLARSHIP
    Nikki Nightengale

    HARDEST WORKING PLAYER ON JV
    Sophia Jamieson

  • (13-13-0 overall, 4-2-0 Metro West)

    Cretin Derham Hall 7, JAGS 5
    Holy Family 4, JAGS 1
    JAGS 5, Owatonna 1
    JAGS 3, Simley 0
    JAGS 4, White Bear Lake 2
    Dodge County 5, JAGS 2
    JAGS 4, Mound 2
    Blake 9, JAGS 2
    Spring Lake Park 2, JAGS 1
    JAGS 4, Hopkins 3
    Roch. John Marshall 6, JAGS 0
    JAGS 6, Roch. Century 3
    JAGS 2, Champlin Park 1
    Hill-Murray 7, JAGS 4
    JAGS 5, Roseville 4
    South St. Paul 4, JAGS 2
    JAGS 4, Benilde-St. Margaret’s 1
    Dodge County 5, JAGS 1
    JAGS 5, Benilde-St. Margaret’s 3
    Eden Prairie 7, JAGS 3
    JAGS 8, St. Louis Park 1
    Chaska 7, JAGS 1
    JAGS 1, Holy Family/Waconia 0 OT
    JAGS 9, St. Louis Park 0
    Chaska 4, JAGS 2
    END OF REGULAR SEASON

    SECTION 2AA PLAYOFFS
    QUARTERFINALS
    Holy Family/Waconia 4, JAGS 3, OT

    2014-2015 Season Awards

    ALL-CONFERENCE
    Hannah Currin, Kendal Fasching, Kalli McCullen

    ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
    Sarah Freschi, Nikki Nightengale

    ALL-ACADEMIC
    Sarah Freschi, Katie Hauge, Sabrina Smith

    2014-2015 Team Awards

    HOBEY BAKER
    Sabrina Smith

    BILL MASTERTON SCHOLARSHIP
    Kalli McCullen

    HARDEST WORKING PLAYER ON JV
    Cristin Vierling

  • (16-9-1 overall, 11-4-1 SSC)

    JAGUARS 3, Prior Lake 1
    Wayzata 2, JAGUARS 1
    JAGUARS 4, Holy Family 2
    JAGUARS 5, Apple Valley 4 (OT)
    Burnsville 4, JAGUARS 1
    JAGUARS 2, Dodge County 1
    JAGUARS 3, North St. Paul 0
    Lakeville South 2, JAGUARS 1
    JAGUARS 8, Rosemount 0
    Benilde-St. Margaret’s 4, JAGUARS 1
    JAGUARS 1, Lakeville North 1
    JAGUARS 3, Eastview 2
    JAGUARS 5, Apple Valley 1
    Blake 5, JAGUARS 2
    JAGUARS 4, Hibbing 2
    Lakeville North 4, JAGUARS 1
    JAGUARS 4, Eagan 1
    Burnsville 1, JAGUARS 0
    JAGUARS 3, Lakeville South 1
    JAGUARS 11, Rosemount 0
    JAGUARS 4, Eagan 1
    JAGUARS 3, Prior Lake 1
    JAGUARS 2, Champlin Park 1 (OT)
    Lakeville North 3, JAGUARS 1
    JAGUARS 4, Eastview 0
    END OF REGULAR SEASON

    SECTION 2AA PLAYOFFS
    QUARTERFINALS
    Prior Lake 4, JAGUARS 1